Zamki Dunajec i Czorsztyn

Zamki Dunajec i Czorsztyn

Odwiedzając Pieniny warto zahaczyć o zamek “Dunajec”, który powstał w I połowie XIV wieku. Średniowieczna warownia stoi nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego w Niedzicy. Budowla miała dość burzliwą historię oraz licznych właścicieli. Do zwiedzania udostępniony został zamek, wozownia oraz spichlerz. Ciekawostką jest, iż były tu kręcone filmy tj. “Janosik” czy “Wakacje z duchami”

W szczycie sezonu polecam przyjechać tutaj o wczesnej porze – pozwoli nam to uniknąć problemów z brakiem parkingów jak i przeciskania się przez zamkowe korytarze wraz z innymi turystami. Jeśli nie przeszkadza Wam poranne wstawanie z łatwością zatrzymacie się na parkingu tuż przy zamku (koszt 12zł). Dla lubiących pospać pozostają znacznie bardziej oddalone miejsca, z których będziemy maszerować około 15minut oraz długie kolejki przy kasie z biletami. Zamek jest otwarty dla zwiedzających od 01.05 do 31.09; w godzinach 9:00-19:00 (codziennie) oraz od 01.10 do 30.04; w godzinach 9:00-16:00 (z wyjątkiem poniedziałków).

Cena biletu: ZAMEK + WOZOWNIA – bilet ulgowy – 14,00 zł. – bilet normalny – 19,00 zł.

W samym zamku, możemy zwiedzać liczne komnaty, które przedstawiają wnętrza z dawnych lat. Napotkamy tutaj sypialnie, komnaty mieszkalne, izbę straży oraz lochy. W salach poza artefaktami odnalezionymi podczas prac archeologicznych znajdziemy również wiele fotografii pokazujących jak zmieniał się sam Zamek. Dla mnie główną atrakcją były tarasy widokowe, z których rozpościerał się niesamowity widok oraz pozwalały na chwilę oddechu i przemyśleń.

Kończąc zwiedzanie budowli polecam wstąpić do wozowni (znajduje się obok parkingu zamkowego). Na miejscu zastaniemy kolekcję kilkunastu powozów z lat 1900–1939 oraz akcesoria podróżne takie jak uprzęże, kufry, torby.

Dodatkowo płatną atrakcją jest drewniany Spichlerz, jest to nieliczny tego typu zabytek, który przetrwał do naszych czasów w praktycznie niezmienionej formie.

Cena biletu do spichlerza w Niedzicy – 5 zł.

Okolica

Jezioro Czorsztyńskie – ogromny zbiornik wodny na Dunajcu otoczony piękną zielenią – idealne miejsce na spędzenie wakacji z rodziną. Szczególnie zachęcam do spaceru po zaporze wodnej, z której możemy podziwiać w całej okazałości budowlę zamku z nad tafli wody. Istnieje również możliwość wybrania się statkiem w rejs po jeziorze, przystań znajduję się u stóp zamku. Odbywa się on o każdej pełnej godzinie i trwa około 50min, koszt tej przyjemności to: 20zł dorośli, 16zł dzieci (4-15 lat).

Zamek Czorsztyn – warownia

Po przeciwnej stronie Zamku “Dunajec” znajduje się warownia w Czorsztynie. Usadowiona jest również na wzgórzu u stóp jeziora, jego historia sięga XIV wieku. Do czasów panowania Kazimierza Wielkiego była to jedynie drewniana warownia, lecz za jego pośrednictwem stała się zamkiem i jedną z najważniejszych warowni w Polsce. Ogromnym znaczeniem miało jego położenie, ponieważ znajdował się na przecięciu szlaków handlowych oraz dyplomatycznych. Dodatkowym atutem był widok na otaczającą go okolice, co zapewniało przewagę nad wrogami.
Z jego tarasów widokowych możemy dostrzec między innymi Tatry.

Ciekawostką jest, iż w tamtych czasach nie było tutaj żadnego jeziora! Zamek posiada również swoją legendę o białej damie, która potrafi również przybrać formę psa i rzucić się do gardeł złych ludzi.

Najbliższy parking znajduje się w odległości około 500m od zamku. Koszt opłaty za godzinę postoju samochodu osobowego lub motocykla wynosi 5 zł.
Cena biletu: 6 zł za bilet normalny i 3 zł za bilet ulgowy / w cenę biletu wliczony jest dwugodzinnego darmowy postoju na parkingu.

Zostaw komentarz