Bastei

Bastei

Bastei to najbardziej znana atrakcja turystyczna Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii. Niesamowity kamienny most usytuowany pośród formacji skalnych wyłaniających się spośród zielonych lasów położony jest we wschodniej części Niemiec. Widząc zdjęcia mostu skąpanego we mgle od razu trafił on na moją listę miejsc do odwiedzenia. Jeśli wybieracie się do Czeskiej Szwajcarii, warto zaplanować w swojej podróży to miejsce, stąd jest już na prawdę blisko!

Swoją trasę zaplanowałem z parkingu Wanderparkplatz am Gamrig położonego po lewej stronie drogi przy lesie. Jest to parking przed miejscowością Rathen, do której wjazd mają wyłącznie mieszkańcy oraz goście hotelowi. Koszt postoju to 5 euro, które uiścić możecie na miejscu w parkomacie. Powinniście zabrać ze sobą drobne monety euro, ponieważ przydadzą się Wam w dalszym zwiedzaniu. Podróżując komunikacją miejską musicie szukać połączenia z Drezna do Kurort Rathen, a następnie nieopodal stacji kolejowej przeprawić się przez Łabę. Przeprawy odbywają się co 15 minut. Zachęcam Was do skorzystania ze szczegółowych informacji na stronie przewoźnika.

Zanim udacie się do samego miasteczka, po przejściu 250 m warto odbić w prawo. Czeka tam na Was mała jaskinia Gamrig-Höhle oraz formacja skalna z pięknym punktem widokowym na rzekę Łaba. Sam klimat okolicy zbliżony jest do Czeskiej Szwajcarii, lecz moim zdaniem obszar ten jest bardziej turystyczny. Zadbano o znacznie większą liczbę oznaczeń szlaków i udogodnień. Przestrzegam, by nie wybierać się na ten szlak z wózkiem dziecięcym. Natomiast odnoście Waszych pociech, myślę że jest to miejsce, w które można je zabrać lecz trzeba mieć świadomość, że czeka Was dużo podejść oraz chodzenia po skałkach.

Po odwiedzeniu skałek wróćcie na główną drogę prowadzącą do miasteczka. Jeśli nie goni Was czas, warto się po nim przespacerować. Jest na prawdę bardzo urokliwe i zadbane. W sklepikach można nabyć wiele różnego rodzaju pamiątek, a sami miejscowi wydają się być bardzo przyjaźnie nastawieni na turystów. W miejscowości możecie również zjeść ciepły posiłek lub napić się piwa ;). W punkcie informacyjnym znajdziecie wiele darmowych broszur z informacjami oraz mapami.

Kontynuując drogę na Bastei w Rathen, trzeba skręcić w ulicę Amselgrund (na rozwidleniu powinniście dostrzec drogowskazy). Zaraz za Hotelem Amselgrundschlösschen po lewej stronie zauważycie (Basteiweg) dróżkę wiodącą w górę do skalnego mostu. Jest to około 900 m i 100 m przewyższenia w większej części leśną drogą. Po drodze będziecie mijać kolejny wspaniały punkt widokowy Tiedgeaussicht, z którego rozpościera się niesamowity widok na część miejscowości oraz rzekę. Zaledwie kilka minut pieszo dzieli Was już od głównej atrakcji.

Most powstał w połowie XIX wieku nad wąwozem Mardetelle. Niegdyś była to drewniana konstrukcja, którą przebudowano z obawy o narastającą liczbę turystów i ich bezpieczeństwo. Mostem udajemy się w stronę pozostałości średniowiecznego zamku Neurathen. Zwiedzanie mostu jest darmowe (jedyne za co pobierana jest opłata to zwiedzanie pozostałości zamku koszt to 2 €). Myślę, że warto zapłacić i przejść się wokół ruin nawet dla samych widoków- nie zajmuje to wiele czasu. Musicie być przygotowani na bardzo dużą liczbę turystów – jest to bardzo popularna atrakcja. Chcąc mieć więcej wytchnienia proponuję zwiedzanie w godzinach porannych lub wieczornych.

Poza samym mostem zachęcam Was do wejścia na punkty widokowe, z których rozciągają się niesamowite widoki na całą okolice. W moim odczuciu jeden z fajniejszych dostępnych był zaraz za mostem po prawej stronie. Widać z niego całą konstrukcję. Jest to idealna miejscówka do wykonania pamiątkowej fotografii. Cofając się do głównej drogi udajcie się w stronę Hotelu, by następnie kawałek za nim na wysokości parkingu skręcić w prawo w leśną drogę. Czeka Was ponad 1km spokojnego spaceru, by dojść do kolejnych ciekawych punktów widokowych zaznaczonych na mapie.

Samo Bastei to nie tylko popularny most, koniecznie sprawdźcie Schwedenlöcher czyli skalny kanion z wąską ścieżką i 900 stopniami. W czasach wojny trzydziestoletniej skrywali się tu mieszkańcy przed wojskami Szwedzkimi. Ta część trasy jest mniej uczęszczana przez turystów, co pozwoli Wam na większy kontakt z naturą i chwilę wytchnienia. Prowadzi ona do jeziora Amselsee, które mierzy 500m długości i powstało podczas budowy muru. W okresie od kwietnia do października można skorzystać z wyprawy łodzią po jeziorze. Cena roweru wodnego to 5,00 €, a łodzi z wiosłami dla 4 osób 3,00 € za 30 minut.

Idąc wzdłuż jeziora ponownie trafimy do miasteczka Rathen. Jeśli na początku trasy pominęliście jego zwiedzanie to dobry moment, by to nadrobić. Warto udać się nad rzekę i chwilę odpocząć lub kupić pamiątki przed powrotem na parking. Jeśli lubicie klimat skalnych miast, myślę że to miejsce będzie idealne dla Was. Na każdym kroku czekać będą niesamowite widoki, które na długo pozostaną w pamięci.

Liczę, że wskazówki które zawarłem w mojej relacji z podróży do Bastei zachęca was do odwiedzenia tego miejsca. Jeśli chcielibyście uzyskać dodatkowe informacje lub uważacie, że warto coś dopisać – dajcie znać!

Zostaw komentarz