Wzgórza morenowe

Wzgórza morenowe

Dziś zabiorę Was w podróż po wzgórzach morenowych, są to różnego rodzaju wzgórza i pagórki ukształtowane przez lodowiec. Jednym z takich miejsc jest były wał umocnień doliny Noteci. Na którym czeka na Was do 50m przewyższenia i niesamowite widoki. Czasu ruszać w drogę.

Dobrym miejscem na start jest leśna dróżka, na wysokości zjazdu do Rokitna. Jadąc od Gardzka do Starego Kurowa będzie ona po prawej stronie tuż przed zakrętem. Można tam bez problemu zaparkować samochód i udać się w trasę. Jeśli jesteś natomiast rowerzystą i czujesz się na siłach zachęcam wyruszyć wprost ze Strzelec Krajeńskich. Miejscami szlak bywa lekko piaszczysty, lecz bez problemu da się go pokonać rowerem. Przez około 300m podążajcie lasem na południe, aż po sam jego skraj docierając do rozwidlenia polnych dróg. Skręćcie w lewo drogą wiodącą między polami w stronę Starego Kurowa, w bardziej deszczowej porze jest tam zazwyczaj dość błotniście.

Nie zbaczając z drogi musicie przejść przez mały lasek zaledwie kilkadziesiąt metrów by, znów wyjść na polną dróżkę. Po kilku minutach marszu Waszym oczom powinien ukazać się piękny widok na dolinę, z którego widać Łącznicę i część Starego Kurowa. Miejsce to idealnie nadaje się na chwilę odpoczynku. Dla entuzjastów fotografii znad drzew wyłania się wspaniały widok kościoła.  Szczególnie zachęcam Was do odkrywania tego miejsca o wschodach i zachodach słońca zwłaszcza w okresie występowania mgieł, nadają one jeszcze większej magii. Natomiast przy dobrej widoczności jesteśmy w stanie ujrzeć stąd płomień z kopalni ropy i gazu w Lubiatowie.

Wędrówkę kontynuujemy przez tajemniczy wąwóz kierując się w dół zbocza piaszczystą drogą dojdziecie do rozwidlenia drogi. Idąc na wprost dojdziecie do Starego Kurowa, Wy natomiast musicie skręcić w prawo drogą prowadzącą przez las. Po kilkudziesięciu metrach zauważycie przed sobą jezioro Ciszewo. Dla chętnych udając się w stronę drogi Stare Kurowo – Zwierzyn natkniecie się na wysadzony bunkier, który stanowi pozostałość głównej linii obrony w Dolinie Noteci. Bunkry budowane były przez Niemców w 1936-1937 idealnie wykorzystując ukształtowanie terenu.

Samo jezioro otoczone jest bujnymi lasami. Ze względu na dużą różnorodność ryb przyciąga ono wielu miłośników wędkarstwa. Wędrówkę kontynuujemy w górę utwardzoną drogą. Dla rowerzystów może być to lekki wysiłek, ponieważ czeka Was prawie 50 m wzniesienia. Charakterystycznym punktem tej części szlaku jest wysoki świerk. Po około 400 m dotrzecie do pól uprawnych. Tutaj droga znacząco się wypłaszcza. Jest to już końcówka szlaku, który mieliście do pokonania, ponieważ przed Wami ujrzycie las, z którego zaczęliście wymarsz.

Serdecznie zachęcam Was do poznawania pięknych okolic Gminy Strzelec Krajeńskich, odkrywania jej na nowo i wytyczaniu własnych szlaków.

Zostaw komentarz