Krzyżna Góra / Sokolik Duży

Krzyżna Góra / Sokolik Duży

Jeśli lubicie góry i szukacie ciekawego miejsca, które można odwiedzić w weekend wraz z rodziną to serdecznie polecam dodać te dwa punkty do swojej listy miejsc do zobaczenia. Mieszczą się one w Górach Sokolich w  Rudawach Janowickich (Dolny Śląsk). Stosunkowo łatwe i krótkie podejście zwieńczone przepięknym widokiem na Karkonosze zdecydowanie zachęca turystów do odwiedzin. Zwłaszcza, że do pokonania mamy zaledwie 5km pieszo.

Gdzie zacząć?

Do wyboru macie dwa parkingi, jeden znajdujący się na zakręcie przy przełęczy karpnickiej oraz drugi obok schroniska PTTK Szwajcarka. Z informacji, które wyczytałem przed podróżą wynika, że za pierwszy parking pobierane są opłaty. Podczas mojej podróży nie było nikogo kto by je pobierał i parking był całkowicie darmowy. Może to też wynikać z sytuacji związanej z COVID oraz nieznaczną liczbą turystów. Pomieści on również sporą liczbę aut, zdecydowanie polecam tą opcję. Na drugi parking prowadzi utwardzona leśna droga z ul. Janowickiej, która pozwala podjechać pod same schronisko. Można powiedzieć, że zaoszczędzicie tym samym około 800m spaceru, lecz chyba nie o to chodzi w pokonywaniu szlaków :). Muszę Was jednak przestrzec, droga na ten parking jest dość stroma oraz miejscami lekko wyboista, jeśli posiadacie auto z niskim zawieszeniem zdecydowanie odradzam parking przy schronisku.

Szlak na Krzyżną Górę

Przyjmując, że ruszycie z pierwszego parkingu musicie udać się na niebieski szlak po drugiej stronie drogi. Po około 500m dotrzecie do rozwidlenia na którym udać się trzeba w górę – w stronę schroniska Szwajcarka, a następnie pokonacie kolejne 300m po trochę bardziej stromej dróżce. Zajmie Wam to około 15 minut spokojnym tempem. Stojąc na wprost schroniska dalsza droga wiedzie po jego prawej stronie. Po 430m dotrzecie do Husyckich Skał na których znajduje się punkt widokowy oraz ławki na których można odpocząć lub jak kto woli na “kamiennym tronie”, który wydrążony jest w jednej ze skał.

By dotrzeć na Krzyżną Górę należy skręcić w lewo czarnym szlakiem, ten kawałek będzie lekko męczący ze względy na gwałtowne przewyższenie oraz lekko kamienistą drogę. Pocieszające jest to, że jest to dość krótki kawałek. Na górze znajdują się liczne skałki, na których często można napotkać wspinaczy. Ostatni fragment przed wejściem na szczyt stanowią wykute w skale schody, niektóre stopnie są bardzo wysokie. Na szczęście po jednej stronie zamontowana została barierka, która trochę ułatwia podejście. Ten fragment może być problematyczny dla starszych osób, lub mniejszych dzieci, choć te zawsze można podsadzić.

Na szczycie czeka Was przepiękna panorama Karkonoszy rozlegająca się z 654 m n.p.m.. Krzyż, który znajduje się na górze powstał w 1830 r., na życzenie księżnej Marii von Hessen-Homburg, która w ten sposób chciała uczcić urodziny męża Wilhelma von Hohenzollerna. Niestety punkt nie jest zbyt duży, jeśli widzicie znaczną ilość osób podążających ku niemu warto chwilę zaczekać i czerpać więcej przyjemności bez nadmiernego ścisku.

Sokolik Duży

Schodząc z Krzyżnej Góry udajecie się w lewo czerwonym szlakiem. Jest to niecały kilometr leśnej dróżki z praktycznie ciągłym lekkim wzniesieniem. Ostatnie 300m tego fragmentu to drogowa serpentyna. Idąc w zwykłych butach lub po opadach deszczu trzeba być czujnym, ponieważ łatwo się przejechać na piasku.

Przed samym podejściem na Sokolik możecie odpocząć na ławkach ze stolikami lub poczekać na mniejszą liczbę turystów przebywających na punkcie widokowym. Jest to bardzo turystyczne miejsce. Trzeba się liczyć, że nie zawsze będziecie mieć okazje być sami, choć mi się udało i punkt miałem praktycznie tylko dla siebie. Samo wejście na górę robi ogromne wrażenie, a metalowe schody potrafią wzbudzić lekki niepokój. Zwłaszcza gdy tak jak ja macie lęk wysokości. Po minięciu zakręconych schodów zacząłem zastanawiać się czy to aby na pewno jest dobry pomysł :). Dodatkowy dreszczyk daje jeden ze schodków, który lekko się rusza (nie będę Wam zdradzał który, by nie psuć tego przeżycia gdy na nim staniecie). Koniec końców nie odpuściłem i wszedłem.

Widok na całą okolicę jest niesamowicie malowniczy, warto się przełamać i sprawdzić to osobiście. Jak i poprzednio tak i z tego punktu również widać panoramę Karkonoszy. Sam punkt jest niewiele niższy, niż Krzyżna Góra ponieważ znajduje się na 642 m n.p.m. Jedynym minusem mogą być dokuczające chmary owadów.

Droga powrotna

Po zejściu z Sokolika warto pokręcić się po okolicy i pobliskich skałkach. Są to miejsca w których spotkacie dużą liczbę wspinaczy górskich oraz wykonacie fajne pamiątkowe zdjęcia. Wracacie tą samą drogą, prowadzącą do Schroniska Szwajcarka. Przed powrotem na parking warto do niego zajrzeć. Powstało w 1823 r. początkowo był to domek myśliwski zbudowany na wzór budowli z Wyżyny Berneńskiej w Szwajcarii. Ceny jedzenia oraz napojów są bardzo przystępne, a potrawy są smaczne. W schronisku można również nocować, po więcej informacji kieruję Was bezpośrednio na stronę Szwajcarki.

Bardzo polecam Wam odwiedzić to wspaniałe miejsce, jeśli pogoda dopisze będziecie mieli niezapomniane widoki. Myślę, że każda pora roku tutaj jest niesamowicie malownicza. Pamiętajcie tylko by odpowiednio dobrać ubiór oraz obuwie do panujących warunków.

Zapraszam Was również do czytania innych wpisów na blogu. Udanej wyprawy!

Zostaw komentarz