Dankowski szlak

Dankowski szlak

Aktualnie tak wyszło, że opisywane trasy były w większości dość krótkie. Naszła więc pora na trochę dalszą wycieczkę w ramach poznawania okolicy. Sądzę, że Dankowski Szlak będzie idealnym do tego miejscem. Urozmaicona trasa z finałem w Dankowie zapewni Wam większą liczbę przebytych kilometrów jak i pozwoli na podziwianie ciekawych zakątków.

Trasę dedykuje głównie pod wyprawę rowerową z racji ilości kilometrów do pokonania. Nie znaczy to, że osoby które wolą piesze wycieczki nie będą mogły skorzystać z tego tekstu. Do Dankowa i większej części opisywanych miejsc można dotrzeć autem z ewentualnym krótkim spacerem. Wybrany przeze mnie szlak to lekko ponad 16km w jedną stronę, drogę powrotną możecie wybrać sami. Można wrócić tą samą trasą lub udać się bezpośrednio drogą asfaltową.

Wracając jednak do początku, ruszając ze Strzelec Krajeńskich należy udać się w stronę Piastowa. Dla ułatwienia licząc od ronda jest to około 2km. Jadąc ciągle prosto dotrzecie na bardzo lubianą przeze mnie drogę wiodącą między polami. Drzewa, które rosną po obu stronach tworzą wspaniałą lekko krętą alejkę. Najczęściej pod względem fotograficznym wybieram te miejsce mniej więcej na około godzinę przed zachodem, niskie ciepłe światło dopełnia całość nadając zieleni pięknego soczystego koloru.

To około 1.5km odcinek niekiedy dość piaszczystej drogi, trzeba być tutaj czujnym i uważać by nie zaliczyć wywrotki. Wraz z końcem alejki skręćcie w prawo do Wielisławic, w których znajduje się kościół z połowy XIX wieku. Natomiast na głównej drodze odbijacie w lewo udając się w stronę Wilanowa. Na tym fragmencie polecam jechać po bardziej piaszczystej części drogi. Dłuższa przejażdżka po bruku może być mniej ciekawa ;). Po przejechaniu około 1km po prawej stronie przy lesie powinniście dostrzec znak wskazujący kierunek Dankowskiego Szlaku.

Od tego momentu czeka na Was leśna droga prowadząca przez Puszczę Barlinecką oraz obszar Natura 2000. Fragment ten jest przyjemny do jazdy, nie ma zbyt wielu przewyższeń przez co jedzie się łatwo i przyjemnie. Z racji, że na tej trasie jest jeszcze sporo ciekawych miejsc, a piękno naszych wspaniałych lasów nie raz opisywałem pozwolę sobie przeskoczyć te 6km po których dotrzecie do rzeki Pełcz.

Jeszcze po wojnie znajdował się tutaj młyn, do dziś zachowały się jedynie fragmenty ścian oraz niewielki “wodospad”. Rzeczkę oraz ruiny można podziwiać z mostku. Znajduje się tu również drewniany stół z ławkami pod zadaszeniem, przy którym można odpocząć. Samo miejsce jest bardzo klimatyczne. Ciekawego charakteru nadają powalone drzewa, często po części zanurzone w wodzie oraz różnorodna i bujna zieleń.

Po odpoczynku pora ruszyć dalej, to jeszcze nie koniec przygody. Do samego Dankowa zostało Wam już tylko około 3km drogi. Wiele osób pewnie nigdy by się nie spodziewała, że w tak małej miejscowości można znaleźć tak wiele atrakcji. To co zasługuje na wspomnienie to fakt, iż pierwsze zapisy o Dankowie datowane są na 1300 r.. Natomiast w 1452 r. został przejęty przez zakon krzyżacki oraz posiadał zamek i umocnienia ziemne, aktualnie nie pozostał po nich żaden ślad. Niestety liczne pożary nie pozwoliły miejscowości się rozwijać. Nieopodal linii brzegowej znajdują się niezwykłe rozłożyste dęby liczące ponad 500 lat. Często odwiedzanym miejscem jest również zespół folwarczny oraz grobowe mauzoleum. Powstało w latach 50 XIX wieku, przypomina niedużą kapliczkę umieszczoną przy zboczu wzgórza z dużymi drzwiami i strzelistymi oknami. W drugim pomieszczeniu znajdują się dwupoziomowe krypty. Niestety obiekt niszczeje i z roku na rok jest w coraz gorszym stanie.

Kilka kroków od mauzoleum znajduje się plaża Jeziora Dankowskiego. Jest to idealne miejsce na odpoczynek lub biwak, znajdziecie tam miejsce na ognisko, toi toi oraz ławki ze stołami. Wodne akweny bardzo przypasowały do gustu płetwonurkom. Jadąc asfaltową drogą w stronę Strzelec Krajeńskich natraficie również na Leśne Centrum Edukacyjne w skład, którego wchodzą ścieżki spacerowe, ogród tematyczny, plac zabaw oraz obiekt dydaktyczny.

Zostaw komentarz